Poznáte molusky?

Molusky sú pomerne častou diagnózou v ambulanciách detských lekárov. Odborne sa nazývajú aj Molluscum contagiosum, pričom contagiosum znamená infekčný.

Čo je to vlastne za chorobu?

Ide o vírusové ochorenie kože. Postihuje hlavne deti, ale môžu ho dostať aj dospeláci. 

Ak sa vaše dieťa nakazilo vírusom molusiek, tak za dva až sedem týždňov, čo je inkubačná doba, sa mu na tele objavia drobné niekoľko milimetrové (2 až 5 m) svetlo ružové papulky s typickou preliačinkou v strede. Niektorí rodičia ich popisujú aj ako perly, lebo sa “pekne lesknú“. 

Molusky sa môžu tvoriť kdekoľvek na tele, najčastejšie ich však vidíme v zoskupeniach na rukách, na predlaktiach, ale aj na tvári, u dospelých skôr v oblasti genitálií.

Ako môže moje dieťa molusky dostať?

Ako som už spomínala molusky už vo svojom názve majú napísané, že sú infekčné. A to naozaj platí. K nákaze dochádza veľmi jednoducho cez tekutinu ktorú  molusky vo svojom vnútri obsahujú. K prenosu na ďalšie osoby dochádza tesným telesným kontaktom, používaním napríklad spoločných uterákov atď., niektoré deti si infekciu môžu doniesť z plavárne.  

Vírus molusiek napáda najvrchnejšiu vrstvu kože (epidermis) a tam sa začne množiť.

Infekcia moluskami je nezávažná, nespôsobuje deťom žiadne bolesti alebo závažné komplikácie. Napriek tomu, pre mnoho detí (alebo hlavne rodičov?) je nepríjemná. Je to jednak z dôvodu, že molusky môžu svrbieť, deti si ich následne rožsriabnu a tým si môžu zaniesť infekciu ďalej po tele. Deti ktoré majú molusky sú potenciálne infekčné a môžu nakaziť iné deti.

Ak sa molusky nachádzajú napríklad v tvári, alebo je ich na tele veľké množstvo, môže to byť estetický problém. Molusky v tesnej blízkosti oka môžu spôsobiť zápaly očných spojiviek.

Ako sa molusiek zbaviť?

Všeobecným základom je pravidelné premasťovanie detskej pokožky vhodným lotiom/krémom, lebo na suchej pokožke sa molusky lepšie šíria. Aj z tohto dôvodu môžu deti s atopickým ekzémom dostať molusky ľahšie. 

V liečbe molusiek môžeme zvoliť vyčkávaciu taktiku a počkať kým si imunitný systém s vírusom molusiek poradí sám. To môže trvať rozlične dlho, u niekoho pár týždňov, u niekoho až roky. Ako priemer sa udáva doba šesť až osemnásť mesiacov. 

V Nemecku kde som ako pediater niekoľko rokov pracovala bol tento vyčkávací postup častokrát štandard, najmä ak dieťa nemalo na tele veľa molusiek a nijako ho neobmedzovali (napríklad ak bolo pár molusiek na v oblasti genitálu, zadočku kde boliprekrýte plienkou).

Avšak dieťa ktoré má molusky, môže byť infekčné pre svoje okolie, a častokrát to môže byť pre neho aj estetický problém, najmä ak sú molusky v tvári alebo ich je na tele veľa.   

Molusky môžu byť odstránené mechanicky pomocou ostrej chirurgickej lyžice v ambulancii pediatra alebo kožného lekára. Aby to malých pacientov nebolelo, molusky sa predtým môžu natrieť lokálnym krémom na znecitlivenie.

Molusky môžu byť tiež odstránené odparením laserom, zmrazením tekutým dusíkom, diatermokoaguláciou v ambulancii kožného lekára.

Ak chcete molusky ošetrovať v domácom prostredí, v lekárni sú dostupné viaceré voľnopredajné produkty (napríklad s obsahom hydroxychloridu draselného). 

Treba si dať pozor na opatrnú aplikáciu, aby ste nepoleptali okolitú kožu.

Najvhodnejšie je poradiť sa s pediatrom o vhodnej liečbe.

Záverom by som chela zdôrazniť ešte dve veci. Molusky môžete dostať opakovane. Dobrá správa nakoniec, molusky nepredstavujú žiadnu vážnu infekciu. 

Pediatria zrozumiteľne, prakticky, srdcom. Viac o mne si prečítate tu >>