Strašiak menom Streptokok

Určite ste už počuli o Streptokokoch, možno s nimi máte aj osobnú skúsenosť. Streptokoky patria k takzvaným grampozitívným baktériám a predstavujú veľkú skupinu baktérií. V mikroskope majú guľovitý tvar, preto majú vo svojom mene príponu koky.

V medicíne a potažmo pediatrii nás zaujímajú hlavne Streptokoky patriace do skupiny A (Streptokokus pyogenes). Práve Streptokoky z tejto skupiny vyvolávajú ochorenia ako angína, šarlach, zápal stredného ucha, kožné infekcie, zápal pľúc a ďalšie.

Zaujímavosť: až 20 % zdravých detí je chronickým prenášačom Streptokokov skupiny A. Dobrá správa je, že riziko, že tieto deti niekoho nakazia alebo sami ťažko ochorejú je takmer nulová, rovnako sa toto nosičstvo nemusí preventívne antibioticky preliečovať. 

STREPTOKOKOVÁ ANGÍNA

Angína bakteriálneho pôvodu u detí je najčastejšie spôsobená práve Streptokokmi skupiny A.

Obrázok: Pädiatrie (Duale Reihe)

Takto nejako môže vyzerať streptokoková angína: na obrázku vidíte začervenané, zväčšené mandle, červené a opuchnuté hrdlo (zadná stena), uvulu a mäkké podnebie. Môžu byť prítomné aj biele povlaky na mandliach.

Streptokoková angína sa typicky vyskytuje u starších detí vo veku 5 – 12 rokov.

Ako sa môže dieťa nakaziť?

  • kontaktom s čerstvo chorou osobou pri napríklad: pri kýchaní, kašľaní, rozprávaní (prenos kvapôčkami)
  • inkubačná doba (čas medzi nakazením a prepuknutím príznakov) je 1 až 3 dni (zriedka dlhšie)

AKÉ SÚ PRÍZNAKY:

Pre streptokokovú angínu (ale aj šarlach) je typický náhly začiatok a rýchlo stúpajúca horúčka. Deti sa môžu sťažovať na bolesti hlavy, brucha, prípadne môžu až zvracať. Neskôr začínajú (silné) bolesti hrdla, doprevádzané bolestivým prehĺtaním. Na krku môžete nahmatať zväčšené a bolestivé uzliny. Dieťa sa celkovo nemá dobre.

AKÁ JE DIAGNOSTIKA:

Pre nás lekárov to niekedy vôbec nie je ľahké rozlíšiť, či sa jedná o angínu vírusového alebo už bakteriálneho pôvodu, pretože príznaky a aj nález v hrdle môžu byť dosť podobné (diferenciálne diagnosticky môžno tiež myslieť na Adenovírus, chrípku, Epstein-Barr vírus, Coxsackie).

Streptokoková angína je nepravdepodobná ak má dieťa aj kašeľ, výtok z nosa, nemá horúčku.

Pomôcť si môžeme aj vyhodnotením takzvaného McIsaac skóre.

V dnešnej dobe sú tiež k dispozícii tiež rýchle antigénové testy na Streptokoky (Rapid Strep), alebo možno spraviť klasický výter z hrdla na kultiváciu.

ŠARLACH

Ide tiež o infekčné ochorenie vyvolané Streptokokmi skupiny A.

Šarlach je okrem angíny v hrdle charakterizovaný aj typickou vyrážkou na tele.

Príznaky sú veľmi podobné streptokokovej angíne. Šarlach začína tiež horúčkou, bolesťami hrdla, zväčšenými lymfatickými uzlinami na krku. Po približne 12 až 48 hodinách sa na tele objavuje typická vyrážka/výsev.

Typická šarlachová vyrážka

Vyrážka: drobné červené bodky nahustené vedľa seba, pokožka je na dotyk drsnejšia (pripomína husiu kožu). Vyrážka sa zvykne objaviť najprv v trieslach alebo podbruší a následne sa rozšíri na celé telo. Nesvrbí.

Tvár ostáva bez vyrážky, ale je začervenalá (najmä líca), s typickým vyblednutím okolo úst (facies scarlatinosa).

Začervenalé líca s vyblednutím okolo úst

Malinový jazyk – je ďaší typický nález pri šarlachu. Ale pozor, na začiatku infektu je jazyk pokrytý belavým povlakom, až za 2 – 3 dni sa objavuje obraz takzvaného malinového jazyka, ktorý je nápadne červený a s vystúpenými papilami pripomínajú malinu alebo jahodu.

Malinový jazyk

Olupovanie kože: šarlachová vyrážka vymizne spontánne po približne po týždni, potom môže (nemusí) dôjsť k olupovaniu vrchnej vrstvy pokožky, najmä na dlaniach a ploskách nôh. Tento príznak môže aj chýbať.

Olupovanie kože na dlaniach

Liečba:

Streptokoková angína rovnako ako aj šarlach nemusia byť nutne liečené antibiotikami, aj keď vo väčšine prípadov to tak je.

Vyliečenie bez antibiotickej terapie je vysoko pravdepodobné – hlavne ak ochorenie nemá ťažký priebeh a dieťa je v celkovo dobrom stave (je to na individuálne zváženie a odkomunikovaní rodičom).

Ak je nutná antibiotická liečba, tak liekom prvej voľby je Penicilín (prípadne cefalosporíny alebo makrolidy), v dobe trvania 7 dní. Obávané komplikácie ako reumatická horúčka alebo zápal obličiek sú v rozvinutých západných krajinách extrémne zriedkavé a ich výskyt nie je vyšší v prípadoch keď sa nepodalo antibiotikum.

A ešte pár zaujímavostí na koniec
  • Zdroje: 
  • Deutsche Gesellschaft für pädiatrische Infektologie DGPI-Infektionen durch B-hämolysierende Streptokokken der Gruppe A (GAS)
  • L.Gortner, S.Meyer: Pädiatrie
  • http://www.rki.de/Streptokokkus pyogenes-Infektionen
  • http://www.who.int
  • Deutsche Gesellschaft für Allgemeinmedizin und Familienmedizin e.V.: Leitlinien Halsschmerzen

Pediatria zrozumiteľne, prakticky, srdcom. Viac o mne si prečítate tu >>