Počas služieb na detskej pohotovosti boli bábätká s horúčkou vždy moji „VIP“ pacienti. Predsa len, tí najmenší pacienti vám nepovedia ani neukážu, čo ich bolí. Musíte sa spoľahnúť na dôkladné klinické vyšetrenie, anamnézu od rodičov, svoje klinické skúsenosti a častokráť je nutný odber krvi, kontrola moču, prípadne iné vyšetrenia.
Ale nechcem Vás strašiť, dobrou správou je, že vo väčšine prípadov sa za horúčkou u bábätka neskrýva vážna infekcia.
Je dobré vedieť, že u detí mladších 3 mesiace považujeme už teplotu 38 ℃ nameranú v konečníku za horúčku.
Odborníci z viacerých pediatrických spoločností sa zhodujú, že bábätká do troch mesiacov veku s teplotou 38 ℃ a viac by rodičia mali neodkladne vziať k lekárovi. A to aj v prípade, že dieťa nemá žiadne iné príznaky. Prečo?
POZOR! novorodenec môže byť vážne chorý aj bez výstupu teploty ,resp. môže mať dokonca teplotu〈 36.5℃
Približne 1 z 10 bábätiek má zistený zápal močového traktu.
Príčinou horúčky môže byť aj zápal pľúc alebo gastroenteritída.
Riziko spomínanej sepsy a meningitídy (zápalu mozgových blán) je u novorodencov ale predsa len o čosi zvýšené v porovnaní s už 4-týždňovým kojencom.
V pôrodniciach je preto zvykom kontrolovať novorodencom teplotu, niektoré pôrodnice to odporúčajú kontrolovať aj po príchode domov.
Iná situácia nastáva, ak bolo bábätko očkované – tu sa teplota môže dostaviť ako reakcia na očkovaciu látku. Vtedy návšteva lekára nie je (bezpodmienečne) nutná a teplota prejde rýchlo sama.
Rovnako sa mi tiež párkrát v ambulancii stalo, že prišli rodičia s bábätkom s tým, že má zvýšenú teplotu. Príčina bola v tomto prípade prostá, dieťa bolo príliš teplo naobliekané a zabalené:)
Záverom: Ak máte doma malé bábätko a niečo sa vám na ňom “nezdá” – teplota, farba, dýchanie, správanie, neváhajte kontaktovať pediatra.